Остання редакція: 2023-05-26
Тези доповіді
Проблематика. Задача достовірного визначення тріщиностійкості скла, незважаючи на розроблені методики, що враховують особливості зародження і розвитку тріщин у цьому класі матеріалів при руйнуванні та запропоновані відповідні розрахункові рівняння, залишається актуальною і такою, що потребує уваги при створенні відповідальних елементів конструкцій.
Мета досліджень. Вирішення питання можливості визначення тріщиностійкості скла різного хімічного складу методом SEVNB, перевірка достовірності одержаних результатів шляхом їх порівняння з даними із літературних джерел.
Методика реалізації. Метод SEVNB полягав у тому, що стандартний зразок з нанесеним концентратором напружень у вигляді V- подібного надрізу випробовувався при трьох або чотирьох-точковому згині.
Результати дослідження. Значення критичного коефіцієнту інтенсивності напружень досліджуваного скла були визначені в межах 0,5…1,0 МПа·м1/2. Предметом досліджень було силікатне флоат-скло технічного призначення (soda-lime glass), кварцове (fused silica glass) та оптичне (heavy flint SF5) скло.
Висновки. Одержані значення тріщиностійкості скла узгоджувалися з відомими літературними даними його визначення згідно з поширеним на практиці методом IF. Показано, що метод SEVNB може застосовуватися для визначення тріщиностійкості скла за умови виконання усіх вимог до проведення випробувань, що наведені у стандарті BS EN ISO 23146:2016. Метод дослідження дозволяє одержувати результати із задовільною точністю і може вважатися доступним і відносно простим для його використання у науково-пошуковій та виробничій сферах діяльності.